Menu witryny
Szukaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
DRODZY PRZYJACIELE MISJI - 2012 r.

DRODZY PRZYJACIELE MISJI - 2012 r.

Niedziela Misyjna, 21 października 2012 r.

Wiara jest darem, który został nam dany, abyśmy się nim dzielili; jest podarowanym talentem, który ma owocować; jest światłem, które nie powinno nigdy pozostawać w ukryciu, ale winno oświetlać cały dom. Jest najważniejszym darem, jaki został nam uczyniony w naszym życiu, i nie możemy zatrzymywać go dla samych siebie.
Benedykt XVI

 

Wyjątkowym czasem dla misji w Kościele katolickim jest październik, który w tym roku obfituje w ważne wydarzenia mające wymiar misyjny. Dla nas, pallotynów, są one szczególnym znakiem, ponieważ odbywają się w roku jubileuszowym wpisując się w charyzmat naszego Założyciela ? św. Wincentego Pallottiego. Światowy Dzień Misyjny, zwany w Polsce Niedzielą Misyjną, obchodzony w tym roku 21 października, przeżywać będziemy w kontekście obchodów 50-leciPoświęcenie Drogi Krzyżowej w Kibeho/Rwandaa Soboru Watykańskiego II, podczas którego kanonizowany był św. Wincenty Pallotti. Kolejnym wydarzeniem w Kościele powszechnym jest rozpoczęcie Roku Wiary i Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji. Odnowa życia religijnego, polegająca na angażowaniu się w działalność misyjną Kościoła z większym entuzjazmem i odwagą, aby Ewangelia dotarła aż na krańce ziemi, jest celem nowej ewangelizacji.

Ten czas jest dla mnie szczególną okazją do wyrażenia wdzięczności za Wasze zaangażowanie we wszystkie dzieła, jakie prowadzi Pallotyński Sekretariat Misyjny. Włączając się w nasze projekty wypełniacie swoje powołanie misyjne, gdyż na mocy chrztu świętego wszyscy ponosimy odpowiedzialność za ludzi, którzy nie wkroczyli jeszcze na drogę wiary. Pragnę Wam serdecznie podziękować za modlitwy, wsparcie finansowe i za to, że z zainteresowaniem śledzicie naszą działalność życzliwie odpowiadając na potrzeby Kościoła misyjnego. W tym miejscu pragnę w imieniu Księdza Rektora Zbigniewa Pawłowskiego SAC serdecznie podziękować za wasz wkład w budowę Kalwarii przy sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho. Zamieszczone obok zdjęcia z 14 lipca br. przedstawiają uroczystość poświęcenia Drogi Krzyżowej, w której miałem możliwość uczestniczenia wspólnie z Przełożonym Prowincji Chrystusa Króla, ks. Józefem Lasakiem SAC.

Praca naszych misjonarzy w Afryce i Ameryce Łacińskiej nie ogranicza się tylko do duszpasterstwa. Istotnym obszarem ich posługi jest działalność edukacyjna. Przy każdej pallotyńskiej parafii funkcjonują szkoły. Jednak większość dzieci ze względów finansowych nie może nawet rozpocząć nauki. Szczególnie pesymistycznie przedstawia się sytuacja w Afryce, gdzie większość dzieci żyje w bardzo skromnych warunkach. Są niedożywione, zdarzają się rodziny, które składają się z samych dzieci, ponieważ ich rodzice zmarli. Starsze z nich nie mogą chodzić do szkoły, ponieważ pracują na utrzymanie młodszego rodzeństwa. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja na wschodzie Konga, gdzie niedawne walki zbrojne spowodowały falę uchodźstwa. Nauczyciele mówią, że wojna i ucieczka były dla tych dzieci wielką traumą. Rodziny wyczerpane fizycznie ciągłą tułaczką wracają do ograbionych domów.

Wiele dzieci kończy edukację na szkole podstawowej, ponieważ muszą zarabiać na utrzymanie siebie i całej rodziny. Większości rodziców nie stać na opłacenie szkoły średniej, nie mówiąc już o podstawowym wyposażeniu w przybory szkolne. Najbiedniejsze rodziny nie mogą sobie pozwolić na zakup mundurka czy wyprawki szkolnej. Często dzieci nie chodzą do szkoły tylko z powodu braku odpowiedniego ubrania. Podręczniki są dla nich marzeniem, nawet zeszyty i ołówki nie są dostępne dla wszystkich. Innym problemem dla rodziców jest przerwanie nauki z powodu braku pieniędzy. Mało jest rodzin, zwłaszcza na wioskach, które są w stanie bez pomocy wysłać dzieci do szkoły. Ogromna większość szuka wsparcia ze strony misjonarzy.

Drodzy Przyjaciele!

Warto sobie uświadomić, że wystarczy odrobina naszego zaangażowania, aby dać tym dzieciom nadzieję na lepszą przyszłość. Z okazji zbliżającego się Tygodnia Misyjnego i licząc na dalszą współpracę, zwracam się do Was z gorącą prośbą o wsparcie naszego nowego projektu ? ufundowania wyprawek szkolnych dla dzieci w krajach misyjnych. Tamtejsze dzieci i ich rodzice zdają sobie sprawę, że bez ukończenia szkoły średniej czeka je ciężka praca w polu i przymieranie głodem. Ukończenie szkoły średniej może znacząco zmienić sytuację dziecka; umożliwia znalezienie pracy. Brak wykształcenia przyczynia się do pogłębiania ubóstwa, chorób i wzrastania analfabetyzmu.

Możemy pomóc najuboższym dzieciom przez ufundowanie im wyprawek szkolnych. Nowy rok szkolny w Rwandzie rozpoczyna się dopiero w styczniu. Podejmijmy wspólnie zadanie edukacji afrykańskich dzieci.

Początek listopada jest czasem refleksji nad tajemnicą śmierci i przemijania. W uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wspominamy naszych bliskich Zmarłych, którzy odeszli przed nami do Pana. Naszą modlitwą wstawienniczą możemy pomóc tym, którzy jej potrzebują. Codziennie przez cały listopad w kościołach pallotyńskich będziemy odprawiać 24 Msze święte w poleconych przez was intencjach. Zachęcam do nadsyłania na załączonych kartkach intencji za waszych bliskich oraz polecania Bogu innych ważnych dla Was spraw.

Nawiązując do słów Benedykta XVI skierowanych do nas w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny: Troska o głoszenie Ewangelii nie powinna nigdy pozostawać na marginesie działalności Kościoła i życia chrześcijanina, ale winna wyraźnie je znamionować, wraz ze świadomością, że jest się adresatem, a zarazem misjonarzem Ewangelii, dzielmy się tym, co dobre dla drugiego człowieka, pozwólmy się ewangelizować i nieśmy Ewangelię innym, a nie będzie to zapomniane przez Dobrego Boga.

Wyrażając wdzięczność za dar Waszej modlitwy i wsparcie dzieła misyjnego, ogarniam Was codzienną modlitwą, z nadzieją, że rozpoczynający się Rok Wiary sprzyjać będzie dalszemu rozwijaniu naszej misyjnej współpracy.

Ks. Grzegorz Młodawski SAC
Sekretarz ds. Misji

Pallotyński Sekretariat Misyjny organizuje różnego rodzaju akcje duchowego i materialnego wspierania misji. Osoby, które chciałyby pomóc w działalności misyjnej pallotynów, mogą włączyć się w dzieło misyjne Kościoła wnosząc swój wkład poprzez: modlitwę w intencji misji i misjonarzy, cierpienia znoszone w tej intencji oraz ofiary materialne.

INFORMACJE

Zapraszamy do nadsyłania intencji listopadowych

Przez cały miesiąc listopad będziemy odprawiać w kościołach pallotyńskich w Polsce codziennie 24 Msze święte w intencjach przesłanych przez Was na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, Ĺźeby go zobaczyć. . Ofiary przysłane wraz z intencjami zostaną przeznaczone na wyprawki szkolne dla dzieci z krajów misyjnych.

Zachęcamy do zamawiania Mszy świętych Wieczystych

Do dzieła Wieczystych Mszy Świętych można wpisać każdą osobę żyjącą lub zmarłą. Osoby wpisane za życia mają udział w tych Mszach św. także po swojej śmierci. Powyższe Msze św. odprawiane są od momentu wpisania, do czasu istnienia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Księża Pallotyni odprawiają codziennie 3 Msze św. w intencjach wpisanych do Księgi Mszy Świętych Wieczystych. Dobrowolne ofiary składane z tej okazji, za każdą osobę jednorazowo lub wielokrotnie, przeznaczone są na kształcenie przyszłych pallotynów ? misjonarzy.

Prosimy o wyraźne i pełne adresowanie kierowanej do nas korespondencji

Pallotyński Sekretariat Misyjny Prowincji Chrystusa Króla

ul. Skaryszewska 12, skr. poczt. 255, 03-802 Warszawa

nr konta bankowego: 80 1020 1042 0000 8102 0009 9101

tel: +48 22 771 51 19

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. www.sekretariat-misyjny.pl