Menu witryny
Szukaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Obradujący w Rzymie Synod Biskupów zachęca nas do refleksji na temat rodziny, która jest ważnym ogniwem nie tylko dla Kościoła, ale także dla całego społeczeństwa. W dzisiejszym świecie obserwujemy głęboki kryzys społeczny, który szczególnie uderza w rodzinę. Ma on charakter globalny, dotyczy różnych kultur, na wszystkich kontynentach. W tej sytuacji październikowy Synod Biskupów pod hasłem: ?Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym? jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem.

Podczas Audiencji Generalnej 3 czerwca 2015 r. Papież Franciszek wypowiedział poruszające słowa: My, chrześcijanie, powinniśmy być coraz bliżej rodzin doświadczanych przez ubóstwo. Pomyślcie, Znacie tę rzeczywistość: ojciec bez pracy, matka bez pracy, rodzina cierpi, więzi ulegają osłabieniu. Do tych czynników materialnych dołączają się szkody wyrządzone rodzinie przez pseudo-wzorce upowszechniane w mediach. Mają one swoje oparcie w konsumpcjonizmie i kulcie pozorów. Oddziałują na najuboższe warstwy społeczne i pogłębiają rozpad więzi rodzinnych.

Te zagrożenia niosą poważne konsekwencje dla życia społecznego, gospodarczego i politycznego. Niestety, w wielu krajach pomoc rodzinie jest stanowczo za słaba, dlatego należy zjednoczyć wszystkie siły Kościoła i społeczeństwa. Z ogromną troską spoglądamy na powierzone naszej opiece misyjnej rodziny afrykańskie, a także na sieroty, które zbyt szybko weszły w dorosłość. Jaka przyszłość je czeka?

Z tym problemem na co dzień spotyka się misjonarz, ks. Stanisław Filipek SAC. Wśród największych bolączek młodych Afrykanów wymienia brak możliwości na poprawienie swojego bytu: Społeczeństwo jutra, zorganizowane i zarządzane roztropnie, to jest wspólnota, która ma ludzi wykształconych. W związku z tym rodzi się pytanie, w jaki sposób pomagać absolwentom szkół średnich, którzy są zdolni, mają talenty i mogliby zdobyć wyższe wykształcenie. Dużym problemem jest brak jakiejkolwiek szansy na dobry start w dorosłe życie.

Drodzy Współpracownicy, dostrzegamy liczne zagrożenia, ale i wielkie możliwości wspierania i rozwoju afrykańskich rodzin. Myśląc o przygotowaniu społeczeństwa na lepszą przyszłość, chcemy wprowadzić nowy projekt TAK! RODZINIE W AFRYCE. Będzie on realizowany w trzech aspektach pomocy: edukacyjnej, na dobry start życiowy oraz w sytuacjach losowych.

Pomoc w edukacji ? polega na pokryciu kosztów studiów wyższych konkretnej osoby. Pomocą objęci są absolwenci szkół średnich, którzy nie są w stanie kontynuować nauki, gdyż ich rodzina nie ma środków na opłacenie edukacji uniwersyteckiej.

Pomoc na start ? to krótkotrwała pomoc finansowa dla osób pragnących usamodzielnić się, założyć rodzinę, ale pozbawionych domu i źródła utrzymania. Takie wsparcie umożliwia zakup ziemi, wybudowanie skromnego domu, opłacenie kursów zawodowych, zakup sprzętu do wykonywania zawodu itp.

Pomoc w nieprzewidzianych zdarzeniach ? wyraża się jednorazową pomocą dla osób poszkodowanych w wypadkach losowych, takich jak utrata domu i dobytku, nagła tragiczna śmierć członka rodziny, choroba, niepełnosprawność .

18 października będziemy obchodzić Światowy Dzień Misyjny i następujący po nim tydzień modlitw w intencji misji. W tym szczególnym czasie zwracam się z prośbą, abyście ofiarowali swoje modlitwy i cierpienia także w intencji naszego nowego projektu TAK! RODZINIE W AFRYCE, by mógł się rozwijać i dobrze służyć potrzebującym. Niech nasze wspólne starania ? Kościoła i społeczeństwa ? pomagają w kreowaniu dobra i jedności rodziny.

Zwyczajem lat poprzednich, przez cały listopad księża pallotyni odprawiają codziennie 24 Msze św. w nadesłanych przez Was intencjach. Zapraszam nie tylko do włączania w te intencje Waszych bliskich zmarłych, ale również do polecania Panu Bogu innych ważnych spraw i potrzeb. Nadesłane z tej okazji ofiary będą przeznaczone na pomoc rodzinom w Afryce.

Drodzy Współpracownicy, swoim zaangażowaniem w misyjne dzieło Kościoła głosicie Ewangelię świadectwem swojego życia. Wyrażam Wam za to naszą wdzięczność i z serca dziękuję.

Przesyłam kapłańskie błogosławieństwo Wam i Waszym rodzinom, życząc, by były silne Bogiem.

Ks. dr Grzegorz Młodawski SAC
Dyrektor ds. Misji i Pomostu

 

Pallotyński Sekretariat Misyjny organizuje różnego rodzaju akcje duchowego i materialnego wspierania misji. Osoby, które chciałyby pomóc w działalności misyjnej pallotynów, mogą włączyć się w dzieło misyjne Kościoła wnosząc swój wkład poprzez: modlitwę w intencji misji i misjonarzy, cierpienia znoszone w tej intencji oraz ofiary materialne.

 

Pamięć o zmarłych

O tych, których kochaliśmy za życia, nie zapominajmy również po śmierci.

św. Ambroży

 

Msze Święte listopadowe

Miesiąc listopad sprzyja refleksji nad życiem, przemijaniem i Zmartwychwstaniem. Jako chrześcijanie wierzymy, że śmierć jest początkiem życia wiecznego. W tych dniach wspominamy także wszystkich naszych bliskich zmarłych. Najcenniejszym darem jaki możemy im ofiarować, jest nasza modlitwa.

Zwyczajem lat poprzednich, przez cały miesiąc listopad księża pallotyni odprawiają codziennie 24 Msze św. w nadesłanych przez Was intencjach. Zapraszamy do włączenia w te intencje nie tylko zmarłych, ale również można polecić Bogu inne sprawy i potrzeby.

Wszystkich, którzy pragną włączyć swoich bliskich zmarłych do naszej modlitwy, prosimy o przesyłanie intencji elektronicznie TUTAJ, na DRUCZKACH lub pod adres pocztowy.

Składamy serdeczne podziękowanie za złożone ofiary, które przeznaczone zostaną na pomoc rodzinom w Afryce.

Pallotyński Sekretariat Misyjny

Prowincji Chrystusa Króla

ul. Skaryszewska 12, skr. poczt. 255, 03-802 Warszawa

tel: +48 22 771 51 19

nr konta bankowego: 80 1020 1042 0000 8102 0009 9101

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.facebook.com/sekretariat.misyjny   www.sekretariat-misyjny.pl