Menu witryny
Szukaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Drodzy Przyjaciele Misji,
wiara, która nadaje sens życiu, jest darem. Otrzymaliśmy ją nie tylko po to, aby samemu z niej czerpać łaski. Trzeba się nią dzielić z ludźmi pogrążonymi w mroku niewiedzy, neopogaństwa i ateizmu. Wciąż jeszcze wiele ludzi na świecie nie słyszało o Chrystusie. Naszym wspólnym zadaniem jest zrobić wszystko - poprzez świadectwo, głoszenie i pomoc misjonarzom - by poznali Go ludzie na różnych kontynentach. Ewangelię zbawienia niosą światu kapłani pracujący w krajach, których mieszkańcy często są jeszcze pozbawieni nadziei płynącej ze Zmartwychwstania Chrystusa.

W perspektywie nadchodzących świąt Wielkanocnych, pragnę przedstawić Wam aktualną sytuację w Wenezueli, gdzie pallotyni pracują od 1998 r. Obecnie kraj ten przechodzi ciężki okres, zarówno jeżeli chodzi o sprawy polityczne, jak i społeczne. Społeczeństwo zmaga się z narastającymi problemami gospodarczymi jak również moralnymi.

Sytuacja Kościoła katolickiego jest tutaj bardzo złożona. Misjonarzom jest trudno w takich warunkach pełnić posługę ewangelizacyjną. Jedyne, co mogą niekiedy zrobić, to trwać razem z ludźmi na modlitwie i towarzyszyć im w niełatwej codzienności. Czas poświęcony drugiemu człowiekowi bardzo się liczy w tej kulturze. Średnia wieku Wenezuelczyków wynosi ok. 26 lat, rodziny z reguły są bardzo liczne, dlatego na misjonarzach spoczywa tym większa odpowiedzialność, jeśli chodzi o wskazywanie drogi wiary.

Obecnie w Wenezueli pracuje sześciu współbraci. Obejmują oni opieką duszpasterską parafię w Caracas - stolicy kraju, w Guarenas i Upata. Najbardziej misyjny charakter ma posługa w 30 wioskach należących do parafii w Upata. W dwóch pozostałych placówkach dominuje praca pastoralna. Dzięki systematycznym wysiłkom misjonarzy działa wiele grup apostolskich, prowadzone jest duszpasterstwo rodzin oraz formacja katechetów. Wierni wykazują zaangażowanie w życie Kościoła, ale w wielu przypadkach pracę duszpasterską trzeba rozpoczynać od podstaw. Pisze o tym ks. Dawid Dziedzic SAC, który posługuje w parafii w Guarenas: ?Mimo tego zaangażowania parafian jest również widoczny brak pogłębionej formacji. Niekiedy pytają mnie o sprawy podstawowe, np. o 10 przykazań Bożych, ale zdarzają się też pytania bardziej zaawansowane. Zatem jedno z zadań, jakie widzę dla nas, misjonarzy, to pogłębianie wiedzy religijnej osób poszukujących, zwłaszcza iż pojawia się też coraz więcej zagrożeń w postaci różnych sekt, wykorzystujących niewiedzę religijną. Możemy także zrobić dużo dla rozwoju młodego pokolenia. Mamy przecież doświadczenie pracy w szkolnictwie, a wielu młodych ludzi nie ma tu możliwości nauki.?

Drodzy Współpracownicy, w imieniu misjonarzy dziękuję za Wasze otwarte serca w udzielaniu pomocy modlitewnej i materialnej, jednocześnie bardzo proszę, abyście o nich nadal pamiętali. Poprzez to zaangażowanie każdy z Was, w sposób bardzo konkretny, ma swój wielki udział w budowaniu lepszego jutra tych, którym służą nasi misjonarze.

Okazją do bliższego przyjrzenia się pallotyńskim misjom będą doroczne dni skupienia, rekolekcje i czuwanie misyjne na Jasnej Górze, na które serdecznie Was zapraszam. Zachęcam do nadsyłania intencji na Msze św. majowe oraz Msze św. fatimskie, odprawiane w roku 100. rocznicy objawień w Fatimie. Nadesłane z tej okazji ofiary przeznaczymy na utrzymanie misjonarzy oraz pomoc w realizacji projektów misyjnych w Wenezueli.

Na zbliżające się Święta Zmartwychwstania Pańskiego życzę, aby Jezus Chrystus obdarzał Was i Wasze Rodziny wszelkim dobrem i wynagrodził za ofiarność i zaangażowanie w rozszerzanie Jego Królestwa. Powierzam Was wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej, życząc wielu owoców jubileuszowego roku 100-lecia Jej objawień w Fatimie.

 

Ks. dr Grzegorz Młodawski SAC
Dyrektor ds. Misji

 • MSZE ŚWIĘTE MAJOWE

Przez cały maj w kościołach pallotyńskich będziemy odprawiać codziennie 18 Mszy św. w podanych przez Was intencjach, które prosimy wypisać na załączonych kartkach lub przesłać elektronicznie.

 • MSZE ŚWIĘTE FATIMSKIE w 100. rocznicę objawień

W roku jubileuszu 100-lecia objawień Maryi w Fatimie w intencjach nadesłanych do Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego będziemy odprawiać Msze święte każdego 13. dnia miesiąca od maja do października 2017 roku. Msze święte będą sprawowane w kaplicy Sekretariatu Misyjnego oraz w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu na Ukrainie.

Zachęcamy do nadsyłania intencji Mszy św. majowych i fatimskich.

Ofiary złożone z tej okazji będą przeznaczone na misje w Wenezueli.

WIADOMOŚCI PALLOTYŃSKIE
 • NOWA RADA PROWINCJALNA

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2017 r., wraz z nowym prowincjałem, ks. Zenonem Hanasem SAC, rozpoczęła swoją posługę w Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego nowa Rada Prowincjalna. Kapłani nominaci to: ks. Zenon Hanas SAC, prowincjał; ks. Waldemar Pawlik SAC, wiceprowincjał; ks. Zdzisław Słomka SAC, radca; ks. Grzegorz Młodawski SAC, radca; ks. Artur Stępień SAC, radca. Kadencja Rady Prowicjalnej potrwa do 2020 r.

 • POLSKI PALLOTYN UHONOROWANY MEDALEM ?PRO ECCLESIA ET PONTIFICE

Papież Franciszek przyznał jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, medal ?Croce Pro Ecclesia et Pontifice? ks. Stanisławowi Skuzie, rektorowi Bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro, w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Medal przyznany w dowód uznania za 24 lata posługi w Bazylice, przekazany został 26 lutego 2017 przez nuncjusza apostolskiego, bpa Josepha Spiteri w obecności biskupów, władz lokalnych i wiernych.

Bazylika Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro ufundowana została przez byłego prezydenta kraju, Félixa Houphouët-Boigny?a i przekazana w darze papieżowi Janowi Pawłowi II. Nowym rektorem wspólnoty pallotyńskiej i bazyliki został ks. Franck Sylwester Allatin Yapo SAC.

 • WSPOMNIENIE BŁ. ELŻBIETY SANNY

17 lutego 2017 r., Kościół po raz pierwszy wspominał w liturgii bł. Elżbietę Sannę, świecką członkinię ZAK i współpracownicę św. Wincentego Pallottiego. Beatyfikacja służebnicy Bożej Elżbiety Sanny odbyła się 17 września 2016 r. w bazylice Przenajświętszej Trójcy w Saccargia (Sardynia). Eucharystii przewodniczył Legat Papieski ? Jego Eminencja ks. Angelo kard. Amato SDB, Prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

 • GRUPA MISYJNA NA UKRAINIE

Z inicjatywy ks. Grzegorza Młodawskiego SAC, dyrektora ds. misji i Pomostu oraz ks. Artura Stępnia SAC, prefekta alumnów, grupa misyjna z Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie spędziła ferie zimowe na Ukrainie. Klerycy zapoznali się z pracą i dziełami prowadzonymi przez pallotynów we Lwowie i Biłohirii. Oprócz radosnego czasu spędzonego w pallotyńskich wspólnotach, klerycy zwiedzili wiele świątyń we Lwowie, cmentarz Łyczakowski, seminarium lwowskie, Ławrę Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie, muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu. Alumni obejrzeli w Operze Lwowskiej inscenizację ?Madame Butterfly?, a w Biłohirii spotkali się z wychowankami prowadzonego przez pallotynów domu dla ubogich dzieci.

 • POŚWIĘCENIE POLSKI NIEPOKALANEMU SERCU MARYI

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, 6 czerwca 2017 r., przy udziale Episkopatu Polski, odbędą się główne obchody Jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich.

Podczas uroczystej Mszy św. o godz. 18.00, sprawowanej pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi polscy w obecności pielgrzymów, ponowią akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, zgodnie z prośbą skierowaną przez Matkę Bożą w Fatimie. Pierwszy taki akt miał miejsce w 1946 r. na Jasnej Górze pod przewodnictwem Prymasa Polski ks. Augusta kard. Hlonda.

Pallotyni, gospodarze tego miejsca, serdecznie zapraszają 6 czerwca 2017 r. do udziału w odnowieniu Aktu Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, jak również na uroczystości fatimskie, w miesiącach od maja do października.

 • PEREGRYNACJA OŁTARZA ADORACJI ?ŚWIATŁO POJEDNANIA I POKOJU?

W Polsce trwa peregrynacja ołtarza ?Światło Pojednania i Pokoju?, pobłogosławionego przez Ojca Świętego Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży. Ołtarz przeznaczony jest do Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho w Rwandzie, w którym posługują pallotyni. To właśnie tam zostanie utworzone kolejne Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój, w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie Communita Regina Della Pace dzieła ?12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju?.

Zanim ołtarz zostanie przekazany ma miejsce docelowe, odwiedzi następujące świątynie:

01.03? 18.04: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim,

19.04 ? 17.05: Katedra Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika w Warszawie,

17.05 ? 30.05: Kościół pw. Wieczerzy Pańskiej w Lublinie,

31.05  ? 13.06 : Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Radomiu,

14.06? 27.06: Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Ustrzykach Dolnych,

28.06 ? 14.07: Kościół pw. Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata w Sandomierzu.

Zapraszamy na adorację w intencji pokoju na świecie.

Żywimy głęboką nadzieję, że zaangażowanie wielu osób pozwoli na pokrycie kosztów związanych z budową i wysyłką ołtarza do sanktuarium w Kibeho.

Dobrowolne ofiary z dopiskiem: CENTRUM MODLITWY W KIBEHO, prosimy kierować na nr konta:

SEKRETARIAT MISYJNY SAC

ul. Skaryszewska 12

03-802 Warszawa

79 1600 1462 1846 4273 6000 0006

IBAN: PL79 1600 1462 1846 4273 6000 0006

BIC: PPAB PLPK

 

Za każdy złożony dar serca wyrażamy wdzięczność w codziennej modlitwie. Darczyńcy, którzy złożą ofiarę w wysokości 100 zł, otrzymają koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej, a ofiarodawcy którzy dofinansują projekt wpłatą 500 zł, otrzymają oryginalny afrykański krzyż z ziemią z Kibeho.

ZAPRASZAMY NA MISYJNE SPOTKANIA
 • Pallotyńskie rekolekcje misyjne, 27-30 kwietnia 2017 r.

CZĘSTOCHOWA, Dom Sióstr Służebniczek NMP, ul. Kapucyńska 18. Prowadzący ks. Jerzy Gugała SAC. Rozpoczęcie w czwartek o godz. 18.00, kolacją, a zakończenie obiadem w niedzielę. Koszt pobytu 180 zł. Zgłoszenia przyjmujemy do 18 kwietnia. pod nr tel. 22 771 51 19.

 • Czuwanie misyjne na Jasnej Górze w nocy z 29 na 30 kwietnia 2017 r.

Rozpoczęcie w sobotę 29 kwietnia o godz. 21.00 ?Apelem Jasnogórskim?. Od godz. 21.00 do godz. 4.30 kontynuacja czuwania nocnego w kaplicy cudownego obrazu.

ZACHĘCAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ w Program dodatkowy:

sobota, 29 kwietnia

13.30 - spotkanie przy Jasnogórskim Centrum Informacyjnym, zwiedzanie sanktuarium

15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego, Msza święta w Dolinie  Miłosierdzia, ul. Kordeckiego 49

17.00 - Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich

20.00 - Akatyst

Dla chętnych - wyjazd z Warszawy autokarem o godz. 8.00, spod Katedry Praskiej św. Floriana i św. Michała Archanioła, ul. Floriańska 3. Powrót do Warszawy po zakończeniu czuwania. Zgłoszenia na przejazd autokarem przyjmujemy do 26 kwietnia, koszt przejazdu - 60 zł. Dodatkowe informacje pod nr. tel. 503 163 276.

 • Dni skupienia

Spotkania mają miejsce w parafiach lub domach zakonnych w podanych niżej miejscowościach. Rozpoczęcie o godz. 14.00. W programie: Msza św., nabożeństwo, konferencja, możliwość złożenia intencji Mszy św. i zakupu pamiątek misyjnych.

28 maja 2017:

BIAŁYSTOK, ul. Sybiraków 2, kościół pw. Ducha Świętego

KIELCE, ul. Fosforytowa 6, kościół pw. św. W. Pallottiego

LUBLIN, ul. Warszawska 31, kościół pw. Wieczerzy Pańskiej

GIŻYCKO, ul. Pionierska 14 A, kościół pw. św. Kazimierza Królewicza

4 czerwca 2017:

ŁOMŻA, ul. Dworna 32, kościół Sióstr Benedyktynek

SIEDLCE, ul. Rawicza 32, kościół Sióstr Benedyktynek

ZIELONKA, ul. Sienkiewicza 49, kaplica Sióstr Dominikanek

RADOM, ul. Młodzianowska 124, kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

 • VI Piesza Majowa Pielgrzymka Różańcowa z Matką Słowa

1-3 maja 2017 r. Gdynia - Pasłęk - Gietrzwał, przewodnik: ks. Roman Rusinek SAC

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce. W roku 2017 przypada 140 rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 50 rocznica koronacji obrazu. Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z12 (13) na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych przez Watykan za autentyczne.

 • PODARUJ 1 % na misje

Zachęcamy do przekazania 1% odpisu podatku dochodowego na rzecz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, wpisując w odpowiedniej rubryce formularza PIT numer: KRS 0000309499

Zapraszamy do współpracy

Pallotyński Sekretariat Misyjny Prowincji Chrystusa Króla

ul. Skaryszewska 12, skr. poczt. 255, 03-802 Warszawa

tel: +48 22 771 51 19; e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

nr konta: 80 1020 1042 0000 8102 0009 9101