Menu witryny
Szukaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Archiwa

21 czerwca odbyły się w Rzymie uroczystości pogrzebowe prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów w latach 2006-2011 kard. Ivana Diasa. Prefekt Propaganda Fide zmarł 9 czerwca w Rzymie w wieku 81 lat. Kard. Ivan Dias, arcybiskup Bombaju urodził się w Mubai w 1936 r. Święcenia kapłańskie uzyskał w Bombaju w 1958 r. Studiował na papieskim Uniwersytecie Laterańskim uzyskując stopień specjalisty w zakresie prawa kościelnego. W czasie swojej posługi w latach w latach 1965 -1973 pełnił funkcję sekretarza Nuncjatur Apostolskich w: Danii, Szwajcarii Norwegii, Islandii Finlandii, Indonezji, Madagaskaru, Komorów, na Mauritiusie Od 1973 r. do 1982 r odpowiadał w ramach Sekretariatu Stanu za relacje z państwami: Rosją, Białorusią, Ukrainą, Polską, Bułgarią, Chinami, Wietnamem, Kambodżą Afryką. Południową, Namibią, Lesoto, Szwazilandem, Zimbabwe, Etiopią, Ruandą, Burundi, Ugandą, Zambią, Kenią, Tanzanią. 8 maja 1982 r. został biskupem tytularnym Rusubisir i pronuncjuszem w Ghanie, Togo i Beninie(1982-1987).

19 czerwca tego samego roku otrzymał w Bazylice św. Piotra święcenia biskupie. W latach 1987 - 1991 pełnił funkcję pronuncjusza w Korei Południowej, 1991 do 1997 w Albanii.  8 listopada1996 r. został mianowany arcybiskupem Bombaju. Podczas Konsystorza 21 lutego 1997 otrzymał godność kardynalską. 20 maja 2006 r. przez papież Benedykt XVI mianował go prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Urząd ten piastował przez pięć lat.

W depeszy kondolencyjnej papież Franciszek wspomniał duchowy i fizyczny wkład zmarłego kardynała w odbudowę poranionego Kościoła w Albanii oraz misyjną gorliwość i entuzjazm podczas posługi w na urzędzie prefekta misyjnej dykasterii.

Znana była powszechnie głęboka pobożność maryjna kard. Diasa, której dawał wyraz nie tylko w życiu codziennym, ale także w ważnych dla swojej posługi momentach.

Podczas 25 jubileuszu sakry biskupiej, 19 czerwca 2007 r. w Kaplicy Papieskiego Kolegium św. Urbana jubilat mówił: 25 lat mojego biskupstwa składam w ręce Niepokalanej, gdyż Ona postawiła pieczęć na mojej biskupiej posłudze i razem z Maryją powtarzam przed Panem: jestem twoim sługą.

Również w 50 rocznicę kapłaństwa dał wyraz głębokiej czci wobec Maryi: Czuję się zobowiązany wyrazić słowa wdzięczności Matce Bożej, której poświęciłem całe moje kapłaństwo, od początku, jako sługa miłości w szkole św. Louisa Marie Grignion de Montfort. Moje motto biskupie ? ?Servus? czerpie inspiracje właśnie z tej maryjnej duchowości. Matka Boża jest Patronką mojego kapłaństwa jako Matka, Królowa i Nauczycielka.

Zmarły kardynał wielokrotnie pielgrzymował do miejsc, związanych z objawieniami maryjnymi, min: do Kibeho w Rwandzie.

Jako Prefekt misyjnej dykasterii podkreślał, iż człowiek Trzeciego Tysiąclecia potrzebuje Chrystusa, miłości Ojca i mocy Ducha Świętego. ?Także dziś jest pilną koniecznością, abyśmy byli misjonarzami Chrystusa w świecie pełnym lęku i niepokoju?.

Doczesne szczątki zmarłego dostojnika spoczęły w Kaplicy Propaganda Fide na rzymskim cmentarzu Verano.

Fides, 20/6/2017