Menu witryny
Szukaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
SEKRETARIAT MIS.

Drodzy Przyjaciele Misji,
reewangelizacja Ukrainy po ponad pięćdziesięciu latach prześladowań oraz pomoc, jaką niosą pallotyni ludności cywilnej w rejonie objętym konfliktem wojennym, skłaniają do zwrócenia uwagi w kierunku wschodniego sąsiada Polski, zwłaszcza teraz, gdy obchodzimy 100-lecie objawień w Fatimie, które w dużej mierze dotyczyły tamtych ziem. Wspomnienie tego wydarzenia jest dla katolików przynagleniem do gorliwego praktykowania wiary, także do wypełniania powołania misyjnego, które każdy otrzymał na chrzcie świętym. Zachętą do modlitwy w intencji misji jest Światowy Dzień Misyjny, który będziemy obchodzić 22 października. Ogarnijmy naszą modlitwą wszystkie kraje misyjne oraz reewangelizowane, a zwłaszcza  Ukrainę.
W mediach zainteresowanie Ukrainą wygasa, a przecież trzeba pamiętać, że chrześcijanie byli tu w czasach komunistycznych szczególnie prześladowani, zaś dzisiaj na wschodzie kraju trwa wojna i nadal giną ludzie wskutek walk lub z braku leków, pomocy medycznej, a nawet z głodu.

 

Z początkiem lat 90. Kościół katolicki na Ukrainie zaczął odradzać się duchowo. Ten rozwój nie odbywałby się tak dynamicznie, gdyby nie determinacja wiernych i ofiarna praca duchowieństwa. Okazało się, że ani deportacje księży, ani masowe wywózki na Sybir, ani zamykanie świątyń, nie zniszczyły wiary.

Pallotyni pełnią na Ukrainie posługę od 28 lat.  Podtrzymują wiarę w narodzie udręczonym przez totalitaryzmy walczące z Bogiem. Obecnie pracuje tam 24 pallotynów, zarówno narodowości polskiej, jak i ukraińskiej, obsługujących 22 parafie w 10 placówkach. Prowadzą dwa sanktuaria pw. Matki Bożej Fatimskiej: diecezjalne w Dowbyszu i w Odessie, Rodzinny Dom Dziecka w Biłohirii, szkołę Apostolstwa Świeckich w Odessie. W trakcie budowy są kościoły w Żytomierzu, we Lwowie i Kijowie. W czerwcu przeżywaliśmy ważne uroczystości: konsekrację sanktuarium ku czci Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu i wmurowanie kamienia węgielnego w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus we Lwowie.

Nasza działalność na Ukrainie jest typowo duszpasterska, ale ma też charakter misyjny, ze względu na prowadzoną ewangelizację i troskę o najbardziej potrzebujących. Według relacji ks. Jurija Sicińskiego SAC, pallotyni w przeróżny sposób angażują się w niesienie pomocy mieszkańcom zamieszkałym na linii frontu: ?Nasza posługa w tym rejonie trwa już ponad dwa lata. W roku 2016 stałą pomocą objętych było ponad 40 młodych osób, 40 dzieci, prawie 20 rodzin, 15 osób samotnych, około 50 żołnierzy w szpitalach, dodać trzeba jeszcze wsparcie remontu jednej ze szkół przy linii frontu. Wielu osobom służyliśmy jednorazowo. W naszych parafiach współbracia też aktywnie włączają się w pomoc osobom dotkniętym wojną. W ostatnim roku udało nam się zrealizować pomoc skierowaną do pokrzywdzonych przez wojnę na wschodzie Ukrainy o wartości 15 tys. euro, nie licząc różnych zasobów w postaci leków, żywności, ubrań, zbiórki materiałów budowlanych. Organizujemy również pomoc psychologiczną i duchową poprzez spotkania indywidualne, rozmowy, różne warsztaty, letnie obozy dla dzieci, młodzieży, wyjazdy dla rodzin. Staramy się przywrócić normalność w ich życiu?.

Drodzy Współpracownicy, jesteśmy świadomi Waszej nieocenionej pomocy, jaką niesiecie swoją modlitwą i środkami materialnymi dla Kościoła na Wschodzie, a zwłaszcza na Ukrainie. Naszą wdzięczność wyrażamy w modlitwie. Niech Bóg wynagrodzi waszą hojność.  Tradycją lat ubiegłych, zachęcam Was do nadsyłania intencji listopadowych, które będziemy polecać Bogu przez cały listopad, sprawując codziennie 24 Msze św. Złożone z tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na wsparcie działań pomocowych dla poszkodowanych w wyniku konfliktu na Ukrainie.

Ojciec Święty Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2017 r. przypomina nam o wspólnej odpowiedzialności za Kościół: ?Światowy Dzień Misyjny jest dobrą okazją, aby misyjne serce wspólnot chrześcijańskich brało udział poprzez modlitwę, świadectwo życia i wspólnotę dóbr w zaspokojeniu poważnych i wielkich potrzeb ewangelizacji?. Rozważając te słowa serdecznie dziękuję za Wasze otwarte serce, za dar modlitwy i pomoc materialną. Niech Pan Bóg Wam błogosławi za to zaangażowanie i pomoc w dziełach misyjnych i dla Ukrainy.

Ks. dr Grzegorz Młodawski SAC
Dyrektor ds. Misji i Pomostu

Ponowienie Aktu Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi parafii i rodzin

W roku, w którym przeżywamy setną rocznicę objawień fatimskich, Episkopat Polski dokonał w dniu 6 czerwca 2017 roku, w Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach, Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Głównym przesłaniem Aktu Poświęcenia jest troska o małżeństwa i rodziny, prawo do życia każdego człowieka i godność kobiet.

8 września 2017 r., w uroczystość Narodzenia Matki Bożej, Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi został ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie.

Tegoroczny Akt Poświęcenia jest nawiązaniem do wydarzeń z 8 września 1946 r., kiedy to na Jasnej Górze biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda poświęcili naszą Ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi, a także odwołuje się do zawierzenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał Pius XII w 1942 r.

Paliusz - znak  jedności z papieżem

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca papież Franciszek pobłogosławił i przekazał paliusze 36 metropolitom z całego świata, mianowanym w ciągu ostatniego roku. W gronie nowych arcybiskupów-metropolitów z Polski byli: abp Tadeusz Wojda SAC z Białegostoku, abp Józef Górzyński z Olsztyna oraz abp Marek Jędraszewski z Krakowa.

W Watykanie odbywa się tylko poświęcenie i przekazanie paliuszy, a oficjalna ceremonia nałożenia ma miejsce w późniejszym czasie w diecezjach poszczególnych arcybiskupów.

Nałożenia paliusza na ramiona abp. Tadeusza Wojdy dokona nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio w niedzielę 5 listopada br. w archikatedrze białostockiej.

Paliusz jest oznaką funkcji i władzy metropolity oraz jego łączności z Ojcem Świętym. Stanowi go kilkucentymetrowa biała wełniana wstęga, z sześcioma czarnymi krzyżami, zakończona czarnymi jedwabnymi fragmentami, którą arcybiskup metropolita nakłada na ramiona na ornat w czasie sprawowania liturgii.

Posłanie misjonarza

W niedzielę 27 sierpnia parafia pw. św. Wojciecha w Osieczanach pożegnała ks. Andrzeja Tekieli SAC, który został posłany do pracy misyjnej w Wenezueli. Przewodniczył on uroczystej Mszy św. w kaplicy św. Wojciecha, w rodzinnej Droginii. Asystowali mu: ks. proboszcz Bogusław Seweryn, oraz ks. wiceprowincjał Waldemar Pawlik SAC, ks. dyrektor ds. misji i Pomostu Grzegorz Młodawski SAC, misjonarz z Wenezueli ks. Grzegorz Rawiak SAC oraz misjonarz z Barbadosu ks. Andrzej Nyga SAC i prefekt seminarium WSD w Ołtarzewie ks. Krzysztof Wernicki SAC. Oprawę liturgiczną prowadzili alumni WSD.

W uroczystości wzięła udział mama i rodzeństwo misjonarza, a jego zmarłego ojca otoczono pamięcią modlitewną. Stawili się licznie przyjaciele ks. Andrzeja oraz grono mieszkańców Droginii.

Odbywające się tego dnia dożynki też utrzymane były w duchu misyjnym, gdyż ich hasło brzmiało: ?RADOŚĆ EWANGELII?. Uroczystość była okazją do dziękczynienia za plony i misyjne powołanie ks. Andrzeja oraz okazją do modlitwy w intencji błogosławionych owoców Jego misyjnego posługiwania.

Konsekracja sanktuarium w Dowbyszu

17 czerwca 2017 r. parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu przeżywała konsekrację sanktuarium ku czci Matki Bożej Fatimskiej. Na uroczyste ?nałożenie Bożej pieczęci? przybyła liczna rzesza wiernych oraz duchowieństwa. Mszy św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki w asyście biskupów pomocniczych i reprezentantów Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Uroczystość uświetnili także swoją obecnością parlamentarzyści, działacze i dyplomaci z Polski, Portugalii i Ukrainy. Ordynariusz charkowsko-zaporoski przypomniał postać inicjatora budowy sanktuarium, śp. ks. Aleksandra Milewskiego SAC, a ks. proboszcz Waldemar Pawelec SAC przedstawił skomplikowane losy parafian, odwołując się do tragicznych kart historii. Pielgrzymi podziwiali duży ołtarz wykonany przez rzemieślników z Nowogradu Wołyńskiego oraz przepiękny witraż i sposób zagospodarowania terenu przykościelnego. Liturgię uświetniał pięknym śpiewem chór parafialny pod batutą Pawła Bębenka. W Dowbyszu można zauważyć rozwój muzyki i pieśni kościelnej. Od roku 2002 w sanktuarium odbywają się Festiwale Pieśni Maryjnej, a w 2005 ufundowano organy, które mają 35 głosów.

Dzień skupienia, 8 października 2017

Zapraszamy do udziału w dniu skupienia dla wszystkich Przyjaciół Misji. Spotkania mają miejsce w parafiach lub domach zakonnych, w następujących miejscowościach:

OLSZTYN, ul. Dybowskiego 2, kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, godz. 15.00

WARSZAWA, ul. Skaryszewska 12, kościół pw. św. W. Pallottiego,  godz. 14.00

ZĄBKI, ul. Wilcza 8, kaplica SAC, godz. 14.00

ŻYRARDÓW, ul. Narutowicza 30, kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia,  godz. 14.00

W programie:

? Msza święta,

? nabożeństwo,

? konferencja,

? możliwość złożenia intencji mszalnych

? i zakupu pamiątek misyjnych.