Menu witryny
Szukaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
POMOST Z Deleg. MB Fatim.

17.06.2017 r. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu zostało konsekrowane. Mszy Świętej przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki. Kustoszem sanktuarium jest ks. Waldemar Pawelec SAC.

Więcej…

 

8.06.2017 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w nowo budowanym kościele parafialnym pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus we Lwowie-Brzuchowicach. Uroczystości przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki. W uroczystości wzięli udział liczni kapłani, na czele z proboszczem ks. Piotrem Worwą SAC.
Kamień do świątyni przywieziono z sanktuarium św. Teresy z Lisieux.

 

Ukraina: O wojnie z mojego punktu widzenia

Drodzy Bracia! Półtora roku temu byłem wyznaczony odpowiedzialnym za sprawy związane z pomocą na wschodzie Ukrainy, gdzie niestety do dziś trwa wojna. Wizyty na wschodzie Ukrainy, wspólnie z innymi współbraćmi i wolontariuszami, rozpocząłem w czerwcu 2015 r. Jako pallotyni, praktycznie do końca listopada 2016 r., prowadziliśmy bardzo aktywną działalność zarówno charytatywną jak i duchową dla przesiedleńców ze wschodu w centralnej i południowej Ukrainie, a także bezpośrednio na terenach wojennych.

Więcej…

 

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,518,podsumowanie-roku-akcji-pomocowych-dla-polakow-na-wschodzie.html

Uroczystość podsumowująca rok Akcji Pomocowych dla Polaków na Wschodzie odbyła się we wtorek w Pałacu Prezydenckim z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Kancelaria Prezydenta RP organizowała przekazywanie darów dla Polaków na Ukrainie i Litwie.
- Akcje pomocowe dla Polaków na Wschodzie docierają do ludzi, którzy zasłużyli na solidarność i pamięć - powiedział prezydent Andrzej Duda. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda zachęcała do udziału w akcji wielkanocnej skierowanej do polskich rodzin w obwodzie żytomierskim na Ukrainie.

Więcej…

 

WSD SAC: Grupa misyjna na Ukrainie

Grupa misyjna Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego przebywała na feriach zimowych w dniach 4-9 lutego 2017 r. na Ukrainie. Wraz z alumnami byli: ks. Grzegorz Młodawski SAC, radca prowincjalny i sekretarz ds. misji Prowincji Chrystusa Króla SAC, oraz ks. Artur Stępień SAC, prefekt alumnów w pallotyńskim seminarium.

5 lutego 2017 r.

Pierwszy dzień misyjnych ferii, 5 lutego 2017 r., rozpoczął się Eucharystią. Głównym celebransem był ks. Grzegorz Młodawski SAC, natomiast Słowo wygłosił ks. Artur Stępień SAC. Napełniwszy ducha, a następnie ciała, rozpoczęliśmy zwiedzanie Lwowa. Naszą przewodniczką była p. Irena. Odwiedziliśmy m. in. kościół rzymskokatolicki pw. św. Marii Magdaleny, który wciąż pozostaje w rękach miejscowej władzy. Eucharystia jest w nim sprawowana trzykrotnie w niedziele oraz w dni powszednie o godzinie 8. W pozostałym czasie świątynia służy jako miejsce występów, pokazów teatralnych? Na jednym końcu nawy głównej stoi ołtarz, a na przeciwległym scena.

 

Więcej…

 

14 stycznia rzymsko-katolicka parafia Bożego Miłosierdzia zorganizowała bożonarodzeniowy koncert pt.: ?Betlejemska Gwiazda?, który wykonał zespół ?Rejoice? na scenie Żytomierskiego Teatru Dramatycznego im. I. Koczerhy. Uwielbić Nowonarodzonego Jezusa mieli możliwość wszyscy chętni, gdyż na wstęp był wstęp wolny. Prawie tysiąc osób, które przybyły na koncert ogarnęła atmosfera Świąt.

Więcej…

 

O mój ojcze Atamanie
Ukraina śpi w najlepsze?

(z pieśni kresowej do słów wiersza Bohdana Zaleskiego)

Poznałem ks. Aleksandra w tajemniczych okolicznościach. Odprawialiśmy rekolekcje w domu nowicjatu w Ząbkowicach Śląskich przed pierwszą profesją. Był rok bodajże 1988. Mistrz nowicjatu powiadomił nas, że w rekolekcjach będzie uczestniczył ksiądz z Ukrainy. Był to młody, szczupły mężczyzna, niewiele ode mnie starszy. Wtedy nie zwróciłem na niego specjalnej uwagi, bo każdy z nas był skupiony na przeżywaniu rekolekcji. Potem dowiedziałem się, że to był pierwszy pallotyn z Ukrainy.
Drugi raz poznaliśmy się bliżej w Ołtarzewie w 1990 roku. Byłem już po piątym roku i latem odbywałem dyżur w seminarium. Wzywa mnie prefekt i wyznacza nietypową pracę. ? Jest tu ksiądz i architekt z Ukrainy. Ty znasz Warszawę, pokażesz im zabytkowe kościoły. Więc cały upalny dzień łaziłem z tymi gośćmi po Starówce. Ksiądz przedstawił się, że ma na imię Sasza to znaczy Aleksander. Na koniec dnia Sasza mówi do mnie ? To ja cię zapraszam do nas, do Żytomierza. My tam remontujemy stary kościół, a tam nie ma innych zabytkowych kościołów w okolicy. Podałem mu swoje dane i pożegnaliśmy się. Nie wierzyłem jednak, że coś z tego wyjdzie. Gdzieś w połowie października otrzymuję od ks. Rudzińskiego list z zaproszeniem. Już wtedy przygotowywałem się do pracy w Związku Radzieckim. Marzyłem o wyjeździe do Kazachstanu śladem księdza Bukowińskiego. Taki wyjazd może być przygotowaniem do misji. Zgłaszam się do Rektora, ks. Kazimierza Czulaka. ? Mogę cię zwolnić na czas ferii świątecznych.

Więcej…

 
Więcej artykułów…