Menu witryny
Szukaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
POMOST Wydarzenia

Przekaż 1% na POMOST
Pomagamy dzieciom, ofiarom wojny oraz katolikom na Ukrainie.
KRS - 0000309499
cel szczegółowy - POMOST

 

W drugą niedzielę Adwentu, w tym roku 4 grudnia, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i w placówkach polonijnych już po raz siedemnasty: Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

Do potężnej modlitwy w intencji katolików na Wschodzie zachęcał przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Pacyfik Dydycz 30 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, podczas spotkania zapowiadającego XVII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Apelował, aby 4 grudnia, ?zamienić swoje pokoje na kaplice?, w których można by było, przynajmniej 15 minut, ?gorąco i serdecznie pomodlić się w intencji tych naszych braci i sióstr, którzy są w bardzo trudnych warunkach?. Prosił, by modlić się o to, by katolicy na Wschodzie znaleźli ?swobodę wewnętrzną i zewnętrzną do tego, aby opowiedzieć się za prawdą, za Ewangelią?.

Więcej…

 

W czasie, gdy wszystkie rzeki na Ukrainie torowały sobie najkrótszy szlak na południe, do Czarnego Morza, rzeka Horyń na Wołyniu w dumnej samotności kierowała swój bieg na północ. Może to ten fenomen wpłynął na przedstawicieli polskich rodów szlacheckich, którzywłaśnie tu, daleko od stolicy Polski, zdołali stworzyć tak wspaniałe ośrodki Rzeczpospolitej, jak Ostróg, Zasław czy też mało dziś znane Lachowce. Właśnie w Lachowcach, pośrodku jeziora utworzonego przez spiętrzenie Horynia, wnuk hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jana Jabłonowskiego, książę Józef Aleksander, kazał usypać wyspę, na której następnie wzniósł zamek. Oprócz wszystkich znanych w tamtym czasie konstrukcji obronnych, historyczne przekazy dokumentują przepych budowli, która prawdopodobnie miała salę tronową na czterysta miejsc, w której znajdował się tron z baldachimem. Zasiadając na tym tronie, właściciel Lachowiec przyjmował dzierżawców swych dóbr. Niestety, bogata w tragedie historia Kresów nie oszczędziła i tej ziemi. Dziś na miejscu zamku znajduje się stadion i tylko najwytrwalsi entuzjaści historii Kresów są w stanie odnaleźć to miejsce, a w otaczającym je niezrozumiałym systemie kanałów ? rozpoznać stare rowy ochronne.

Więcej…

 

W Delegaturze MB Fatimskiej pracuje obecnie 23 księży na 11 placówkach w 8 erygowanych wspólnotach. W formacji mamy tylko 2 kleryków ? na III i V roku. Jest nadzieja że w następnym roku będziemy mieli nowego kandydata! W tym roku, po 3-ch latach przerwy, zorganizowaliśmy spotkanie formacyjne dla członków, sympatyków i współpracowników ZAK w Zaryczanach k/Żytomierza. Spotkanie zorganizowała przewodnicząca krajowa ZAK S. Jolanta Wagner na Ukrainie , a przeprowadził je ks. Stanisław Stawicki SAC wraz z przewodniczącą ZAK w Polsce s. Anną Ozon. W 3-dniowym spotkaniu wzięło udział ponad 70 osób z prawie wszystkich naszych placówek (oprócz: Kijowa, Biłohiri i Odessy Klemensa). W przyszłym roku myślimy o Kongresie ZAK na Ukrainie.

 

Więcej…

 
Więcej artykułów…